GMINA STAROŹREBY ::: POWIAT PŁOCKI ::: WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Symbole Gminy

 

W dniu 18 czerwca 1998 roku Uchwałą Rady Gminy Staroźreby ustanowiony został herb Gminy.

Herbem Gminy Staroźreby jest:
tarcza o kroju późnogotyckim z podstawą zaokrągloną (hiszpańska) „w kolorze zielonym, podzielona linią określającą rozmiary łanu, staropolskiej miary gruntu, zwanej też zrębem, który otoczony jest 6 drzewami podzielonymi 5 pniakami (liczba drzew i pniaków daje sumę 11, ponieważ Staroźreby należały do parafii Zagroba, która powstała w XI wieku). W środku pola stoi neogotycka brama w białym kolorze prowadząca do pałacu w Staroźrebach z krzyżem na szczycie (jako symbol historii Staroźreb ze współczesności). Nad nim Korona Książęca (Ziemia Staroźrebska była własnością Księcia Ziemowita IV)”.

Herb Gminy Staroźreby jest znakiem prawnie chronionym i stanowi własność Gminy.

Herb gminy będzie występował przede wszystkim na fladze i na pieczęci. Może też być umieszczony na sztandarze, na odznakach i atrybutach władz gminnych (łańcuchu wójta, lasce przewodniczącego rady gminy oraz odznakach radnych), także na znaczkach czy identyfikatorach pracowników urzędu gminy, na kopertach i papierze firmowym Urzędu Gminy, na wizytówkach przedstawicieli władz, na drukach okolicznościowych wydawanych przez gminę lub za jej zgodą, na winecie lokalnej gazety, a także na znakach granicznych tzw.”witaczach”.

Herb gminy może być wyjątkowo używany także przez inne instytucje lub osoby, ale zawsze za wiedzą i zgodą władz gminnych. Wójt Gminy może cofnąć zgodę, o której mowa. jeżeli podmiot używający barw lub herbu Gminy Staroźreby używa ich w sposób niezgodny z zasadami lub przez inne działania naraża na szkodę dobre imię Gminy Staroźreby.

Herbu nie należy nadużywać. Trzeba go otoczyć należnym mu szacunkiem i nadać mu rangę naczelnego symbolu gminy.

Comments are closed.