GMINA STAROŹREBY ::: POWIAT PŁOCKI ::: WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Symbole Gminy

 

W dniu 18 czerwca 1998 roku Uchwałą Rady Gminy Staroźreby ustanowiony został herb Gminy.

Herbem Gminy Staroźreby jest:
tarcza o kroju późnogotyckim z podstawą zaokrągloną (hiszpańska) „w kolorze zielonym, podzielona linią określającą rozmiary łanu, staropolskiej miary gruntu, zwanej też zrębem, który otoczony jest 6 drzewami podzielonymi 5 pniakami (liczba drzew i pniaków daje sumę 11, ponieważ Staroźreby należały do parafii Zagroba, która powstała w XI wieku). W środku pola stoi neogotycka brama w białym kolorze prowadząca do pałacu w Staroźrebach z krzyżem na szczycie (jako symbol historii Staroźreb ze współczesności). Nad nim Korona Książęca (Ziemia Staroźrebska była własnością Księcia Ziemowita IV)”.

Herb Gminy Staroźreby jest znakiem prawnie chronionym i stanowi własność Gminy.

Herb gminy będzie występował przede wszystkim na fladze i na pieczęci. Może też być umieszczony na sztandarze, na odznakach i atrybutach władz gminnych (łańcuchu wójta, lasce przewodniczącego rady gminy oraz odznakach radnych), także na znaczkach czy identyfikatorach pracowników urzędu gminy, na kopertach i papierze firmowym Urzędu Gminy, na wizytówkach przedstawicieli władz, na drukach okolicznościowych wydawanych przez gminę lub za jej zgodą, na winecie lokalnej gazety, a także na znakach granicznych tzw.”witaczach”.

Herb gminy może być wyjątkowo używany także przez inne instytucje lub osoby, ale zawsze za wiedzą i zgodą władz gminnych. Wójt Gminy może cofnąć zgodę, o której mowa. jeżeli podmiot używający barw lub herbu Gminy Staroźreby używa ich w sposób niezgodny z zasadami lub przez inne działania naraża na szkodę dobre imię Gminy Staroźreby.

Herbu nie należy nadużywać. Trzeba go otoczyć należnym mu szacunkiem i nadać mu rangę naczelnego symbolu gminy.

Comments are closed.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status