Gmina Staroźreby tworzy w raz z 14 innymi gminami powiat płocki, położony na zachodnim krańcu województwa mazowieckiego. Jej powierzchnia wynosi 13,755 ha, w tym ponad 86 % to użytki rolne. Pozostałe grunty w tym lasy zajmują łącznie 1 981 ha – ok. 14 %. Największą część użytków stanowią grunty orne – 89,6 %, łąki 7 %, pastwiska i sady 0,16 %. W skład gminy wchodzi 37 sołectw.
***
Staroźreby, położone na 24 kilometrze drogi biegnącej z Płocka na północny wschód do Góry – ku trasie Bydgoszcz-Warszawa. Można nawet stwierdzić, że jest to nieomal centralne miejsce regionu okolonego dolinami Skrwy, Wkry i Wisły.
Z dość dużej terytorialnie parafii, jaką była jedenastowieczna Zagroba, została utworzona nowa struktura parafialna, mianowicie Staroźreby. Sama nazwa miejscowości Staroźreby, jak wyjaśniają znawcy przedmiotu, składa się z dwóch członów – „Stary” oraz „Źrzeb”. Staropolskie wyrażenie „źrzeb”, a nowopolskie „źreby” znaczyło dział ziemi, miarę roli, łan. Była to zatem nazwa kultowa oznaczająca wydzielony kawał ziemi dla pierwszego osadźcy.
W okresie piastowskim była to stara wieś książęca, stanowiąca niegdyś prawdopodobnie całość z kluczową barokową wsią Woźnikami. Ślady stałej obecności człowieka w okolicach Staroźreb w granicach tutejszej gminy – jak wskazują wykopaliska – pochodzą z XI-XII w.
***
W dniu 18 czerwca 1998 roku Uchwałą Rady Gminy Staroźreby ustanowiony został herb Gminy.
Herbem Gminy Staroźreby jest:
tarcza o kroju późnogotyckim z podstawą zaokrągloną (hiszpańska) „w kolorze zielonym, podzielona linią określającą rozmiary łanu, staropolskiej miary gruntu, zwanej też zrębem, który otoczony jest 6 drzewami podzielonymi 5 pniakami (liczba drzew i pniaków daje sumę 11, ponieważ Staroźreby należały do parafii Zagroba, która powstała w XI wieku). W środku pola stoi neogotycka brama w białym kolorze prowadząca do pałacu w Staroźrebach z krzyżem na szczycie (jako symbol historii Staroźreb ze współczesności). Nad nim Korona Książęca (Ziemia Staroźrebska była własnością Księcia Ziemowita IV)”.
Herb Gminy Staroźreby jest znakiem prawnie chronionym i stanowi własność Gminy.
Herb gminy będzie występował przede wszystkim na fladze i na pieczęci. Może też być umieszczony na sztandarze, na odznakach i atrybutach władz gminnych (łańcuchu wójta, lasce przewodniczącego rady gminy oraz odznakach radnych), także na znaczkach czy identyfikatorach pracowników urzędu gminy, na kopertach i papierze firmowym Urzędu Gminy, na wizytówkach przedstawicieli władz, na drukach okolicznościowych wydawanych przez gminę lub za jej zgodą, na winecie lokalnej gazety, a także na znakach granicznych tzw.”witaczach”.
Herb gminy może być wyjątkowo używany także przez inne instytucje lub osoby, ale zawsze za wiedzą i zgodą władz gminnych. Wójt Gminy może cofnąć zgodę, o której mowa. jeżeli podmiot używający barw lub herbu Gminy Staroźreby używa ich w sposób niezgodny z zasadami lub przez inne działania naraża na szkodę dobre imię Gminy Staroźreby.
Herbu nie należy nadużywać. Trzeba go otoczyć należnym mu szacunkiem i nadać mu rangę naczelnego symbolu gminy.